Menu
Home Page

Who's Who

To thank any member of our School Team please use the Contact Us form or click on the link above 'Thank You'.

Meet your Senior Leadership Team

Meet your Senior Leadership Team 1 Mrs G Massar - Headteacher
Meet your Senior Leadership Team 2 Mrs J Taylor - Deputy Headteacher
Meet your Senior Leadership Team 3 Mrs B Willmore - Deputy Headteacher
Meet your Senior Leadership Team 4 Mrs C Grove - Deputy Headteacher
Meet your Senior Leadership Team 5 Miss E Pocock - Assistant Headteacher
Meet your Senior Leadership Team 6 Mrs T Green - EYFS Core
Meet your Senior Leadership Team 7 Mrs A Wheatley - Nurture/SEMH Lead
Meet your Senior Leadership Team 8 Miss G Harris - Maths Lead
Meet your Senior Leadership Team 9 Mrs J Cooper - English Lead
Meet your Senior Leadership Team 10 Mrs E Carman - School Business Manager

 

The Senior Leaders are on duty every morning from 8:40 (as well as the Family Support team) - you will spot us all in both playgrounds as we wear a Hi Viz jacket. Please don't hesitate to come and speak with us about any concerns or queries you have - we are always there for you.

 

Our roles and responsibilities are:

 

Mrs Massar

Head Teacher with overall day to day management responsibility for the whole school.

 

Mrs Taylor 

Deputy Head with responsibility for Assessment and the Curriculum.

 

Mrs Grove

Deputy Head with responsibility for Special Educational Needs, More Able Pupils and Attendance

 

Miss Pocock

Assistant Head with responsibility for Early Years Foundation Stage (Nursery and Reception)

 

Mrs Willmore

Deputy Head with responsibility for Core Curriculum

 

Mrs Green

Senior Teacher with responsibility for English and Maths in EYFS and Year 1

 

Mrs Cooper

English Lead

 

Miss Harris

Maths Lead

 

Mrs Alexander

Family Support Manager with responsibility for the Family Support Team

 

Mrs Carman

School Business Manager with responsibility for school administration and site management

 

Admin Team

Admin Team 1 Mrs A Darkins - Office Manager
Admin Team 2 Mrs L King - Admin Officer
Admin Team 3 Mrs N Essien - Admin Officer
Admin Team 4 Mrs J Jeffries - Admin Assistant
Admin Team 5 Miss S Smith - Finance Officer
Admin Team 6 Mrs L Briden - Admin Assistant
Admin Team 7 Mr C Okwesilieze - HR Business Partner Manager

Premises / Technology Team

Premises / Technology Team 1 Mr B Neale - Site Manager
Premises / Technology Team 2 Mr M Haddon - Caretaker
Premises / Technology Team 3 Mr A Dipper - Caretaker
Premises / Technology Team 4 Mrs L Neale - ICT System Manager

Curriculum Enrichment Team

Curriculum Enrichment Team 1 Mrs D Rose - PE Lead/Extended Schools & Enrichment
Curriculum Enrichment Team 2 Mr R Smith - PE Assistant
Curriculum Enrichment Team 3 Mrs C Wiseman - Art Director

Family Support Team

Family Support Team 1 Yvonne Alexander - Child and Family Manager
Family Support Team 2 Vicki Fuller - Parent Support Advisor
Family Support Team 3 Kelley Ghent - Family Support Worker

Nurture Team

Nurture Team 1 Ms K Boyce - Nurture Room Leader (KS1)
Nurture Team 2 Miss M Amos - Nuture Room Assistant
Nurture Team 3 Mrs M Playle - Nurture Room Leader (KS2)
Nurture Team 4 Ms J Double - Nurture Room Assistant
Nurture Team 5 Mrs J Brockman - Learning Mentor (KS1)
Nurture Team 6 Mrs G Henderson - Learning Mentor (KS1)
Nurture Team 7 Miss E Boyes - Behaviour Mentor
Nurture Team 8 Mr L Smith - Behaviour Mentor

Oasis Team

Oasis Team 1 Miss K Ghent - Family Support Worker
Oasis Team 2 Miss J Kain - Lead Teacher
Oasis Team 3 Mrs J Taylor - Nurture Room Assistant
Oasis Team 4 Miss Z Crome - Nurture Room Assistant
Oasis Team 5 Miss L Attard - Nurture Room Assistant
Oasis Team 6 Mr G Hughes - Nurture Room Assistant
Oasis Team 7 Mr H Collins - Nurture Room Assistant
Oasis Team 8 Ms Y Adedipe - Nurture Room Assistant

Inclusion Team

Inclusion Team 1 Mrs J Crawley - Speech & Language Assistant KS1
Inclusion Team 2 Mrs K Jones - Speech & Language Assistant KS2
Inclusion Team 3 Mrs M Cracknell - SENCo

Higher Level Teaching Assistants (HLTAs)

Higher Level Teaching Assistants (HLTAs) 1 Miss C Hardy - Nursery/Reception
Higher Level Teaching Assistants (HLTAs) 2 Mrs C Bates - Nursery/Reception
Higher Level Teaching Assistants (HLTAs) 3 Mrs E Aliu - Y1/Y2
Higher Level Teaching Assistants (HLTAs) 4 Miss C Dance - Y3
Higher Level Teaching Assistants (HLTAs) 5 Mrs D Bullen - Y4
Higher Level Teaching Assistants (HLTAs) 6 Mrs S North - Y5/Y6
Higher Level Teaching Assistants (HLTAs) 7 Mrs M Raybould - Y6
Higher Level Teaching Assistants (HLTAs) 8 Mrs D Hyams - HLTA
Higher Level Teaching Assistants (HLTAs) 9 Mrs S Amiraly - French
Higher Level Teaching Assistants (HLTAs) 10 Mrs V Pulaj - SEAL
Higher Level Teaching Assistants (HLTAs) 11 Mr I Awonubi - Music

Cover Supervisor

Cover Supervisor 1 Ms T Denham - Y1/2

Nursery

Nursery 1 Miss J Hodgkin - Teacher
Nursery 2 Mrs Osemwekhae - Teacher
Nursery 3 Mrs M Holroyd - Nursery Nurse
Nursery 4 Miss D Hoad - Teaching Assistant
Nursery 5 Ms A London - Teaching Assistant

Reception

Reception 1 Miss A Colley - Year Group Leader
Reception 2 Mrs L Murray - Teacher
Reception 3 Mrs T Green - Teacher
Reception 4 Mrs H Georgiou - Teacher
Reception 5 Mrs R Ghai - Teacher
Reception 6 Ms A Cregan - Teacher
Reception 7 Miss J Mathew - Teacher
Reception 8 Miss K Otto - Teaching Assistant
Reception 9 Mr N Edwards - Teaching Assistant
Reception 10 Ms J Hustwitt - Teaching Assistant
Reception 11 Mr N Ahmed - Teaching Assistant
Reception 12 Ms D Carby - Teaching Assistant

Year 1

Year 1 1 Mr D Morrison - Year Group Leader
Year 1 2 Mrs D Small - Teacher
Year 1 3 Miss C Anderson - Teacher
Year 1 4 Mrs M Bytyci - Teacher
Year 1 5 Miss J Eldrett - Teacher
Year 1 6 Mrs D Hill - Teaching Assistant
Year 1 7 Mrs J Godfrey - Teaching Assistant
Year 1 8 Mrs N Field - Teaching Assistant
Year 1 9 Mrs L Harvey - Teaching Assistant
Year 1 10 Miss E Lynch - Teaching Assistant

Year 2

Year 2 1 Miss A Smith - Year Group Leader
Year 2 2 Miss E Paca - Teacher
Year 2 3 Mr M Qureshi - Teacher
Year 2 4 Mr C Donnellan - Teacher
Year 2 5 Miss A Koabo - Teacher
Year 2 6 Mrs S Dell - Teaching Assistant
Year 2 7 Miss M North - Teaching Assistant
Year 2 8 Mrs M Keen - Teaching Assistant
Year 2 9 Mrs S Rose - Teaching Assistant
Year 2 10 Miss E Ragno - Teaching Assistant

Year 3

Year 3 1 Miss K O'Sullivan - Year Group Leader
Year 3 2 Miss V Wright - Teacher
Year 3 3 Mr W Nkansah - Teacher
Year 3 4 Mrs K Riyat - Teacher
Year 3 5 Mr V Ricardo - Teacher
Year 3 6 Mrs S Smith - Teaching Assistant
Year 3 7 Ms C. Schembri - Teaching Assistant
Year 3 8 Mrs A Hussien - Teaching Assistant
Year 3 9 Mr M Spencer - Teaching Assistant

Year 4

Year 4 1 Miss S Phillips - Year Group Leader
Year 4 2 Miss C Leon - Teacher
Year 4 3 Mr C Dervish - Teacher
Year 4 4 Ms E Armstrong - Teacher
Year 4 5 Mr D Livermore - Teacher
Year 4 6 Mrs J Formosa - Teaching Assistant
Year 4 7 Mrs J Kingham - Teaching Assistant
Year 4 8 Mrs D Gillen - Teaching Assistant
Year 4 9 Miss E Tejouso - Teachign Assistant

Year 5

Year 5 1 Mr R Sturgess - Year Group Leader
Year 5 2 Mr I Pegrum - Teacher
Year 5 3 Ms A Burns - Teacher
Year 5 4 Miss M Brennan - Teacher
Year 5 5 Mr A Ashraf - Teacher
Year 5 6 Miss S Tasmin - Teaching Assistant
Year 5 7 Mrs T Cameron - Teaching Assistant
Year 5 8 Mrs S Fitt - Teaching Assistant
Year 5 9 Miss G Ragno - Teaching Assistant
Year 5 10 Mrs M Fisher - Teaching Assistant

Year 6

Year 6 1 Mr M Taylor - Year Group Leader
Year 6 2 Mrs V Gyamerah - Teacher
Year 6 3 Miss S Lewsey - Teacher
Year 6 4 Miss G Nottage - Teacher
Year 6 5 Miss G Harris - Teacher
Year 6 6 Mrs J Cooper - Teacher
Year 6 7 Mrs M Raybould - Teacher
Year 6 8 Miss B Rai - Teaching Assistant
Year 6 9 Ms O Mack - Teaching Assistant

Midday Assistants

Midday Assistants 1 Mrs L Montgomery - Midday Supervisor
Midday Assistants 2 Miss D Shehi - Midday Supervisor

Karen Stimpson

Kim Thwaites

Sevdije Ramadani

Pamela Spoor

Diane Freeman

Jeanette Mulvihill

Lindsey Waller

Leah Montgomery

Janet Devlin

Joyce Cook

David Lees

Rosemary Oakwell

Rebecca Thorn

Tracy Collins

Sharon Stichbury

Donna Shehi

Michaela Gunn

Nicola Court

Debra Piper

Lisa Fisher

Emma Penn

Borbouce Metalia

Laura Gregory

Aruliny Kumanan

Rebecca Swan

Lydia Choudhri

Lynsey Draper

Ersola Metalliu

Kerry Levey

Denise Welch

Janet Ross

Denise Piper

Kimberley Hart

Mulumba Ntambwa

Janet Ross

Tammy Pogmore

Emma Gain

Farzana Mahmood

Corinne Haley

Lisa Bush

Melanie Derrick

Katie Charnley
Sidra Ahmad
Mandy Cook
Siham Chnari Yannour
Joyce McCaffrey
Paige Smith
Top